Jaka jest cena za kliknięcie Google AdWords i od czego zależy?

1
14107

Za reklamy Google AdWords wyświetlane w wyszukiwarce Google płacimy w modelu CPC (z ang. cost per click), czyli płacimy za kliknięcie w reklamę. Możemy też spotkać się z nazwą kampania PPC od angielskiego “Pay per click”. Jest to bardzo wygodny model rozliczeń. Nie musimy martwić się o to, że na naszą reklamę nikt nie zwróci uwagi. Gdyby tak by się stało, to nic nie zapłacimy. W praktyce jednak reklamy Google AdWords przyciągają bardzo dużą liczbę klientów i działają znakomicie.

Są różne rodzaje reklam w Google AdWords. Zdecydowana większość z nich działa w modelu za kliknięcie i to właśnie nimi zajmiemy się w tym artykule. Niektóre z nich są rozliczane w modelu za wyświetlenie tzw. CPM ale nie będziemy ich opisywać.

Cena za kliknięcie w Google AdWords

Nie ma jednej ustalonej ceny za kliknięcie w Google AdWords. Wahają się one od kilku groszy do kilkunastu złotych. Przy mniej obstawionych branżach, kliknięcie można “kupić” już za ok. 10-20 gr. Często zdarzają się też takie branże w których kliknięcia kosztują kilka, a nawet kilkanaście złotych. Wysokie ceny za najczęściej są związane z drogimi usługami B2B jak np. pozycjonowanie stron internetowych.

Ceny klików są ustalane dynamicznie na podstawie kilku czynników i różnią się w zależności od branży i słowa kluczowego. Reklamy AdWords są wyświetlane na podstawie tzw. słów kluczowych, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Cena za kliknięcie jest inna dla każdego słowa kluczowego. Cena za kliknięcie będzie się również różnić dla stron, które wyświetlają reklamy obok siebie na to samo słowo kluczowe. Czynników, które wpływają na ceny kliknięć w Google AdWords jest kilka.

Co wpływa na cenę kliknięcia w Google AdWords

Gdyby wyróżnić czynnik, który najbardziej wpływa na cenę kliknięć AdWords to była by to konkurencja pośród reklamodawców. Im więcej osób chce wyświetlać reklamę na dane słowo kluczowe tym wyższą cenę za kliknięcie musimy być gotowi zapłacić aby się tam znaleźć. Wyświetlanie reklam w Google działa na zasadzie licytacji, kto da więcej – ten jest wyżej. Jeśli firma A jest gotowa zapłacić 2 złote za 1 kliknięcie, a firma B jest gotowa zapłacić 1 zł za 1 kliknięcie to wyżej zostaną wyświetlone reklamy firmy A, poniżej firmy B, a poniżej reklamy firm które są gotowe zapłacić mniej. Zmieści się ich tylko kilka na 1. stronie Google, wiec jeśli nie jesteśmy gotowi zapłacić tyle co konkurencja to nasze reklamy nie będą się wyświetlać. Łatwo zrozumieć, że Google wyświetla najczęściej i najwyżej reklamy firm, które są gotowe zapłacić najwięcej za kliknięcie.

Cena to główny czynnik, który wpływa na wyświetlanie się reklam. Są też inne, mniej istotne. Wszystkie czynniki wpływające na wyświetlanie reklam tworzą tzw. ranking reklamy. Na ranking reklamy wpływa:

  • Cena,
  • Jakość reklam,
  • Jakość witryny którą reklamujemy.

Dzięki wzięciu pod uwagę tych wszystkich czynników Google wyświetla użytkownikom reklamy dopasowane do słowa kluczowego oraz częściej pokazuje strony, które ocenia jako dobrej jakości.

Jak sprawdzić cenę za kliknięcie dla konkretnej branży?

Ktoś mógłby zapytać, jeśli jest tyle czynników wpływających na cenę kliknięcia w Google AdWords to jak obliczyć cenę dla mojej branży? Google oczywiście zadbało o taką możliwość, dlatego udostępnia nam Palnner Słów Kluczowych w którym sprawdzimy cenę wybranego słowa kluczowego oraz o wiele więcej. W tym celu musimy się zarejestrować w Google AdWords. Niestety nie mając włączonych reklam Google AdWords widzimy bardzo przybliżone wyniki. Po uruchomieniu kampanii wyniki są dokładniejsze.

CPC, rzeczywiste CPC, a ulepszone CPC

Aby mieć pełny obraz tego, jak wygląda kwestia ustalania ceny za kliknięcie w Google AdWords warto pokazać jak działa to w praktyce. Podany przykład jest wzięty z życia, więc wszystkie dane są realne. Przykładowo, prowadząc kampanię ustalam cenę za kliknięcie na poziomie 1,36 zł. Jest to maksymalna cena jaką możemy zapłacić za kliknięcie tzw. CPC. Ta cena bierze udział w “licytacji” miejsc reklamowych. Gdy wylicytuję jakieś miejsce i ktoś kliknie w moją reklamę to nie zawsze płacę dokładnie taką kwotę jak ustaliłem. Płacę jedynie tyle ile potrzebowałem aby przebić innego reklamodawcę. W praktyce okazuje się, że pomimo ustalenia ceny na poziomie 1,36 zł średnio jedno kliknięcie w reklamę kosztuje mnie 1,19 zł. Jest to rzeczywisty koszt kliknięcia – rzeczywiste CPC.

Przy czym jeśli przyjrzę się dokładniej temu jakie są koszty pojedynczych kliknięć w reklamy to zobaczę, że rozbieżność w cenach od 0,01 zł do 1,88 zł. Tutaj okazuje się, że zdarzają się kliknięcia za 0,01 gr ale też czasami koszt kliknięcia jest wyższy niż nasz ustalony maksymalny koszt kliknięcia. Dlaczego płaciłem za kliknięcie 1,88 zł podczas gdy ustaliłem maksymalną cenę za kliknięcie na poziomie 1,36 zł? Jest to zasługa tzw. ulepszonego CPC. Ulepszone CPC (eCPC) sprawia, że jeśli wyrazimy na to zgodę to Google może zwiększyć naszą stawkę za kliknięcie gdy zauważa, że mamy dużą szansę na tzw. konwersję, czyli np. sprzedaż w swoim sklepie internetowym. Dzieje się tak w pojedynczych przypadkach. Google jednak pilnuje aby średnia cena kliknięcia była zawsze niższa, niż nasza ustawiona maksymalna stawka za kliknięcie (CPC).

Budżet a kliknięcia

Jeśli wiemy już jak działa ustalanie cen kliknięcia w Google AdWords to warto jeszcze dodać kilka słów na temat relacji pomiędzy cenami za kliknięcie, a naszym budżetem reklamowym. Przede wszystkim musimy przelać dowolną kwotę na konto AdWords. Następnie ustalamy określony budżet dzienny, który determinuje możliwą liczbę kliknięć. Mając ustalone stawki na poziomie 1,36 gr i budżet dzienny na poziomie 15 zł, możemy uzyskać dziennie średnio:

15 zł : 1,35 zł = ok. 11 kliknięć w reklamy.

Wiedząc o tym, że średnio cena za kliknięcie jest niższa niż maksymalna cena za klikniecie, można skorygować obliczenia aby wyliczyć, że za 15 zł dziennie możemy uzyskać:

15 zł : 1,19 zł = 12,6 czyli ok. 12-13 kliknięć dziennie.

I tak się faktycznie dzieje. W ciągu 14 dni strona klienta osiąga 180 kliknięć za 214,40 zł i zdobywa 3 klientów na których może zarobić ok. 450 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę koszt reklamy, w 1. miesiącu obsługi klienta w 100% zwracają się wydatki na reklamę, a jeśli uda się utrzymać klientów dłużej (co w tym wypadku niewątpliwie się stanie, ponieważ firma oferuje bardzo dobrej jakości usługi) to w następnym miesiącu firma osiągnie czysty zysk. Pozyskując w tym czasie kolejnych klientów z reklam w Google dzięki naszej kampanii 🙂

Jaką ustawić cenę za kliknięcie w Google AdWords?

Jeśli chcemy prowadzić samodzielnie kampanię i zastanawiamy się nad tym jak ustalić cenę za kliknięcie w Google AdWords to polecam wybrać jedną z 2 poniższych metod:

  • skorzystać z Panera Słów Kluczowych Google i symulatora kampanii
  • zaufać Google i skorzystać z automatycznego ustalania stawek na zasadzie maksymalizacji kliknięć

Powyższe metody działają dobrze na początku kampanii gdy jeszcze nie wiemy jakie stawki będą efektywne. Po jakimś czasie warto przejść na automatyczne ustalanie stawek CPC z celem maksymalizacji konwersji.

Można również zgłosić się do specjalisty ds. reklamy w Google AdWords i powierzyć mu prowadzenie kampanii. Ceny nie musza być wysokie, a bez wątpienia specjalista od AdWords szybko zarobi na siebie tworząc skuteczną kampanię Google AdWords.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Poprzedni artykułRodzaje reklam w Google AdWords
Następny artykułIle kosztuje sklep internetowy?
Grzegorz Czajkowski
Specjalista SEO i Google Ads. Od 2012 roku związany z reklamą w Google.

1 KOMENTARZ

  1. Nigdy tego nie zrozumiem, jak samemu wykupuję reklamę to za 30 klików muszę zapłacić z 10 zł. A jak jestem wydawcą to za 30 klików dostaję maksymalnie z 2 zł. Nijak mają się te udziały dochodów. Dodatkowo nieprawidłowe kliknięcia wydawcy zabierają gotówkę ale wydawcy za takie już nie oddają kasy co testowałem już kilkakrotnie ze znajomymi bo się nie zgadzają liczby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj