Google: Anchor tekst linku jest najważniejszy ale treść podstrony linkującej też jest brana pod uwagę

1
4589
linki

Na oficjalnym webinarze Google Office Hours odbyła się ciekawa dyskusja na temat kontekstu danego linku. Nie od dziś wiadomo, że anchor tekst linku jest bardzo istotną kwestią przy pozycjonowaniu strony internetowej. Zostało to potwierdzone w dyskusji ale dodatkowo padło pytanie o znaczenie treści na podstronie, na której znajduje się link. To już nie jest kwestia, co do której zdanie w branży SEO jest jednoznaczne. Pojawiały się w branży dyskusje (tutaj przykład) i pytania o linki tematyczne SEO. Czy link tematyczny jest tak samo istotny jak link nietematyczny? Co to w ogóle znaczy link tematyczny? Czy Google bierze pod uwagę tematykę strony i podstrony z której linkujemy?

Jak Google traktuje linki z adresem URL w anchor tekście?

Cała dyskusja rozpoczęła się od pytania: Jak Google traktuje linki w których anchor tekstem jest adres url strony? W odpowiedzi nie usłyszeliśmy nic ciekawego. Google rozpoznaje, że anchor tekstem jest adres linkowanej strony i nie jest on brany pod uwagę jako “kontekst linku”.

Czy ważna jest treść podstrony na której znajduje się link?

W odpowiedzi na to, padło pytanie: Czy w takich wypadkach ważna dla Google jest treść podstrony, na której znajduje się link? Od pracownika Google usłyszeliśmy, że tak. Google bierze pod uwagę treść podstrony na której znajduje się link. Jest to zdecydowanie mniej istotny czynnik niż sam anchor tekst – jednak jest brany pod uwagę. Z treści wypowiedzi możemy wywnioskować, że jest to na prawdę mało istotny czynnik i nie koniecznie działający w taki sam sposób jak anchor tekst linku. Jednak jest brany pod uwagę.

Taka odpowiedź jest ciekawa w kontekście toczonej często dyskusji na temat tego czy jest coś takiego jak linki tematyczne. Zdania w branży są podzielone. Pomimo tego, że warto mieć ograniczone zaufanie do słów pracowników Google – to jednak w tej sytuacji brzmi to dość sensownie. Chyba każdy specjalista SEO wie, że anchor tekst jest bardzo ważnym elementem linku. Wielu również twierdzi, że tematyka podstrony z której jest link ma znaczenie. Z osobistych doświadczeń wiem, że nawet jeśli tematyka ma znaczenie – to nie jest to znaczenie kluczowe ponieważ można spotkać linki “nietematyczne”, które mają dużą moc. Stąd chyba możemy uznać słowa Johna jako całkiem prawdopodobną wersję.

Anchor teksty są sygnałem do rozpozawaniu SPAMu? Tak!

Na końcu jeszcze otrzymaliśmy potwierdzenie od dawna panującej opinii, że anchor teksty linków do strony są brane pod uwagę w rozpoznawaniu SPAM linków. Jest to najprawdopodobniej składnik słynnego algorytmu zwanego Pingwin.

Podsumowanie

Chociaż powyższe informacje nie są przełomowe to na pewno warto wziąć je pod uwagę przy zdobywaniu linków czy tworzeniu zaplecza SEO.

Webinar w całości poniżej

Źródło: https://www.seroundtable.com/google-context-around-links-30173.html

No votes yet.
Please wait...
Poprzedni artykułGoogle obala mity dotyczące migracji strony – zobacz jakich błędów unikać!
Następny artykułMobile First Index – czym jest i jak się przygotować?
Grzegorz Czajkowski
Specjalista SEO i Google Ads. Od 2012 roku związany z reklamą w Google.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj