Jaki budżet na Google AdWords?

0
7296

Czego możemy się spodziewać?

Ponieważ sam proces poszukiwania optymalnego budżetu nie jest prosty, a z pewnością wiele osób chciałoby wiedzieć jakiego wydatku na AdWords trzeba się spodziewać to zaczniemy od kilku przykładów:

 • Przy małych i średnich miastach i małej konkurencji najcześciej wystarczy 300 – 600 złotych aby nasze reklamy wyświetlały się relatywnie często.
 • Przy małych i średnich miastach i biznesach o “średniej” popularności budżet jaki warto inwestować najczęściej mieści się gdzieś w granicach 400-1000 zł.
 • Przy dużych miastach budżet minimalny to najczęściej 500 – 600 zł, a optymalny ok. 1-3 tys. zł.
 • Przy firmach ogólnopolskich w mało popularnych branżach warto liczyc się z wydatkiem od 1 do 3 tys. zł.
 • Przy firmach ogólnopolskich w średnio popularnych branżach optymalny wydatek to najczęściej 2-10 tys. zł.
 • W najpopularniejszych branżach w skali całego kraju na reklamy wydawane są pieniądze w granicach kilkunastu – kilkuset tysięcy złotych. W zależności od opłacalności branży.

Zdarzają się też sytuacje gdzie działamy na całą Polskę, a mamy mały budżet na reklamy. Wtedy można rozważyć rozpoczęcie kampanii AdWords od 1-2 miast w naszej okolicy i stopniowe jej rozszerzanie.

Pamiętajmy, że są to tylko przykłady więc mogą znacznie różnić się od rzeczywistości. Optymalny budżet zależy od sezonu, miasta, celu biznesowego i wielu innych kwestii. Ostatecznie budżet warto ustalić wraz z zaufanym specjalistą AdWords, który będzie robił dla nas kampanię.

Jak ustalić optymalny budżet dla Twojej branży?

W pewnym momencie uruchamiania kampanii AdWords dla naszej firmy musimy postanowić jaki budżet na to przeznaczyć. Teoretycznie możemy stworzyć kampanie za dowolną kwotę jednak w praktyce jest kilka zasad, którymi warto się kierować aby inwestycja w reklamy była opłacalna.

Dodam tylko, że końcowy budżet na kampanię najczęściej jest kompromisem pomiędzy:

 • optymalnym budżetem,
 • możliwościami finansowymi Twojej firmy.

Co do możliwości finansowych firmy to każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie: Ile jest w stanie zainwestować w reklamy AdWords? W tym artykule postaram się wyjaśnić jaki budżet będzie optymalny z punktu widzenia samej kampanii AdWords i odpowiedziec na pytanie: Ile wydać na AdWords?

Optymalny budżet – czym jest?

W reklamie Google AdWords budżet jest elastyczny. Im większy budżet tym więcej kliknięć damy radę za niego “kupić”. Ponieważ cena kliknięć Google AdWords zależy od bardzo wielu czynników to wyznaczając optymalny budżet otrzymamy pewne widełki w których budżet powinien się mieścić. Aby znaleźć takie widełki musimy wyznaczyć dolną i górną granicę budżetu.

Nie za mało

Kwota przeznaczona na reklamy AdWords nie może być zbyt mała przede wszystkim dlatego, że:

 • Chcemy aby nasze reklamy wyświetliły się minimum kilkanaście razy dziennie ponieważ bez trafienia do odpowiednio dużej ilości osób nie możemy liczyć na sprzedaż. Przez zbyt mały budżet możemy sprawić, że nasze pieniądze się “rozpłyną”, a my nie zobaczymy żadnych efektów.
 • Potrzebujemy odpowiedniej próby statystycznej aby ocenić skuteczność reklam oraz zoptymalizować kampanię. Im większy budżet i więcej danych tym lepiej “poznajemy” naszych klientów i lepiej do nich trafiamy.
 • Konfiguracja kampanii kosztuje nas pieniądze lub czas, a koszty konfiguracji w stosunku do zysków z kampanii są znacznie większe przy małych kampaniach.
 • Musimy pamiętać, że klienci wybierają pomiędzy naszą firmą, a konkurencją więc jeśli będziemy się pojawiać rzadko w stosunku do konkurencji to mamy znacznie mniejszą szansę, że klient wybierze właśnie nas.

Nie za dużo

Górna granica budżetu jest najczęściej ograniczona wielkością rynku czyli ilością osób poszukujących naszych produktów i usług w AdWords. Przy dużych rynkach są to bardzo duże liczby. Przy bardziej niszowych produktach i usługach lokalnych taka granica jest znacznie bardziej zauważalna.

Jak znaleźć optymalny budżet?

Podsumowując, na finalny budżet na reklamę w Google Ads składa się między innymi:

 • wielkość miasta,
 • wielkość firmy,
 • sezon,
 • cel, jaki chcemy osiągnąć, przeprowadzając kampanię.

Do określania optymalnego wydatku na AdWords najlepiej użyć narzędzia stworzonego do planowania kampanii AdWords czyli Plannera Google. Dzięki niemu znajdziemy szacowaną maksymalną liczbę wyświetleń oraz przybliżony koszt kliknięcia. To powinno nam pomóc określić za równo górną jak i dolną granicę budżetu reklamowego.

W uproszczeniu można przyjąć, że chcemy aby nasza kampania generowała przynajmniej kilkanaście kliknięć dziennie więc powinniśmy pomnożyć średnią stawkę za kliknięcie x 15 aby otrzymać minimalny budżet dzienny. Najczęściej mieści się on w granicach 400-600 zł.

Po wybraniu interesujących słów kluczowych w Plannerze Google i sprawdzeniu planu kampanii zobaczymy jaka jest górna granica budżetu reklamowego patrząc na “Koszt”. Aby wynik był nieco dokładniejszy warto ustalić zawyżoną stawkę za kliknięcie.

W taki sposób poznamy dokładnie widełki określające optymalny budżet na kampanię AdWords.

Im więcej tym lepiej

Przy ustalaniu budżetu końcowego pamiętajmy też, że im bliżej górnej granicy optymalnego budżetu tym lepiej dla nas. Dzięki większemu budżetowi nie tylko zdołamy “kupić” więcej kliknięć. Częste wyświetlanie reklam powoduje, że użytkownicy trafiają na stronę kilka razy, a to motywuje ich do zapoznania się z naszą ofertą. Dzięki temu działa efekt synergii, zwiększa się rozpoznawalność naszej marki i możemy sprzedawać więcej.


Przeczytaj również:

No votes yet.
Please wait...
Poprzedni artykułNa czym polega prowadzenie kampanii Google AdWords?
Następny artykułAdWords nie działa? Zobacz 13 powodów dlaczego!
Grzegorz Czajkowski
Specjalista SEO i Google Ads. Od 2012 roku związany z reklamą w Google.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj